Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šamanem snadno a rychle...

Je to přeci tak jednoduchá cesta. A navíc skvělej kšeft..
Kdo by dnes neznal šamany, ty tajemné a záhadné bytosti co umí mluvit s duchy… Stop… !!!

Známe je snad všichni. Hledí na nás z obrazovek a již dávno nepatří jen do dokumentárních filmů a cestopisů, ale stali se součástí nočních Ezoterických show a dalších pochybných programů, a tak dnes nemusíme za šamanem cestovat do hlouby Amazonských pralesů ani do třeskutých polárních krajin. Stačí se pohodlně usadit, zapnou TV a vytočit správné telefonní číslo.  Za pár kreditů z vašeho mobilního čísla získáte odbornou radu během několika minut. Nemusíte šamanovi přinést tabák, kus jeleního masa ani krásnou pokrývku. Proč taky…? Máme totiž kredit a peníze. Proč by, jsme své tělo namáhali cestováním, když nemusíme vystrčit nos z tepla svého domova?

Boom šamanismu začal v naší zemi počátkem 90´let minulého století,
kdy mnozí lidé inklinující k této cestě vyšli ze stínu a na trhu se začali objevovat odborné knihy, příručky a další věci s touto dávnou posvátnou cestou spojené. Na jednu stranu to bylo dobré. Bohům žel, tak jako vše, co se stane záležitostí pro širokou, potažmo globální veřejnost, má i svá úskalí
a tak se najednou setkáváme s tím, že někteří jedinci razí myšlenku, že se touto cestou může vydat každý člověk a tak mnozí žijí v bludu iluze, že šamanem může být opravdu kdokoli. V určitém kontextu ano. Známe šamany, kteří nikdy nevystrčili paty z pralesa, známe i šamany přednášející na univerzitách… ALE!!!

V poslední době, době nám šamani rostou jak pověstné houby po dešti
a začínám mít z toho dosti divný pocit. Kam se člověk podívá (facebook je toho vcelku slušným důkazem) všude je plno různých šamanských seminářů osobního rozvoje až má člověk dojem, že bez nějakého šamanského workshopu snad nemůže ani existovat, natož se v životní cestě někam posunout. Za 2 – 3 tisíce (někdy i daleko více) vás ti dobří a na vaše
blaho myslící šamani naučí být taky šamanem. No není to paráda? Naučíte
se jak cestovat do podsvětí, jak objevit své strážné zvíře. Prožijete rituální bubnování a pravou indiánskou saunu a dokážete světu, jak jste duchovně na vzestupu, když přejdete pár metrů po žhavém uhlí. Taky vám doporučí správnou literaturu  a jak správně žít, aby jste nerozlobili duchy, byli v souladu se Zemí a svým vnitřní já. Hlavně aby jste měli správnou barvu aury a čistý čakry. No neberte to, za tu cenu.

Kde jsou ty doby, kdy šaman působil v rámci své komunity, kmene a občas
se vydal na poznávací pouť a pomáhal lidem. Dnes máme svá šamanská centra a současní šamani mají klientelu o které se dávným šamanům ani nesnilo. Je to totiž skvělí kšeft a stačí k tomu tak málo. Absolvovat nějaký ten zmíněný seminář, koupit si bubínek, pár knih, to aby člověk nebyl za idiota a znal ty správný šamanský termíny a můžeme začít vydělávat na důvěřivosti lidí a jejich hladu po duchovnu.  Hlavně si vymyslet pořádný exotický šamanský jméno – třeba Juan Orlí pařát, Rudý Jaguár, Myawahatchi Huanatchi a podobně, a co je důležité, nesmíme zapomenout na historky o tom jak nás při dovolené v Americe (nebo jinde) naučil stařešina kmene dávnému šamanskému umění a předal nám důležité poselství jak s posvátnou dýmkou a mocným duchem skrze buben zachránit svět.
Vždyť víte jakej odkaz nám zanechali chytří Mayové, Toltékové a Atlantiďané? Nevíte? Zeptejte se šamana Google... Jistě bude on-line.

Jiný případ je šamanský import… Návod je velmi jednoduchý. Jeďte do Amazonie, projděte si za mírně tučný obnos Ayahuaskový obřad a hned je z vás šaman na slovo vzatý. Nebo přivezte chudého a negramotného domorodého američana z chudinské čtvrti některého Peruánského města, který umí tak maximálně portugalštinu a svůj rodný jazyk kmene, a začněte s ním jezdit na turné po Evropě, pořádat přednášky a Ayahuaskové rituální a léčebné obřady. Ideálně na Jadranu, tam to frčí a jsou tam velmi pozitivní vibrace průzračného moře a andělských delfínů.

Netvrdím, že šamani dnes neexistují, avšak mnohé osobní zážitky a setkání mne jen utvrzují v tom, jak jsme naivní, pošetilí a arogantní zároveň.  Bez skrupulí v minulosti zdecimujeme šamanské kmenové kultury, pak z nich vykrademe to, co se nám hodí, a děláme ze sebe nositele dávných kmenových tradic. Naučili jsme domorodé národy jak vydělat na naší vlastní hlouposti a skuteční šamani jen nevěřícně kroutí hlavou.  Zapomínáme však, že ne každý kdo se setká se šamanismem je povolán k tomu aby tuto profesi vykonával… Můžeme se naučit mnoho technik ze šamanského světa,
které jsou užitečné, můžeme se inspirovat v jejich přístupu k životu, celistvosti, léčení. Ale dělat ze sebe po přečtení dvou knih a absolvování několika seminářů šamana považuji za velkou drzost a neúctu k původním šamanským kulturám.  Nehledě na skutečnost, že mnozí současní rádoby šamani mnohdy míchají hrušky s jablky a navrch přidají pár švestek. Hlavně když to sype.  Kdo ze současných ,,šamanů“ je ale opravdu vybrán a povolán Duchy k tomuto povolání? Kdo z nich prožil opravdovou šamanskou nemoc?  Kdo ze současných českých šamanů se sebere a jde na týden do lesa hovořit s mocnými Duchy? Málokterý, protože ti co jsou povoláni k této cestě nepotřebují reklamu v televizi a dělat ze sebe šašky degradující šamanismus na úroveň pouťové atrakce. Šamanem se člověk nestane přes noc, ani za měsíc, po přečtení Dona Juana, nebo Harnerových studí a zápisků, ani na semináři. Může to pomoci. Ale stát se šamanem, vyžaduje víc, než si myslíme. A věřte, že když duchové volají a vy to volání zaslechnete, tak to není lehká cesta a mnohé obětujete než vás průvodci a učitelé z různých rovin šamanského světa naučí a připraví na šamanskou praxi.  A věřte, že si vás duchové prověří a protáhnou vás i světy, vedle kteých je křesťanské peklo jen mateřskou školkou. Šamanská cesta nikdy nebyla cestou blaženosti světelných bytostí. Plamínků které zazářili a zhasli jsem již viděl za svůj život mnoho. Ono totiž být dobrým šamanem a dělat šamanský business je vcelku velký rozdíl. Chcete být šamani? Tak vám povím to, co pověděl jeden stařešina kmene Noot Tcha (svz. Pobřeží USA) ,,Dobrá, běžte a hledejte, volejte do všech světů své jméno. Možná vás duchové uslyší a slitují se a dají ti sílu“. V tu chvíli, ale již není moc cesty zpět. Ono, totiž ani v těch dávných dobách nebyl šamanský život zrovna super a většina šamanů, které duchové povolali ani neměla v úmyslu se šamany stát. Protože to není a nikdy nebyla jednoduchá cesta k materiálnímu bohatství, ale cesta plná překážek a zkoušek, které nelze jen tak obejít...

Ps: ani deset seminářů a stohy knih z vás šamana,
natož 
indiánského neudělají. Mohou vám však pomoci
v návratu k vlastním kořenům. Pak již nebude potřeba
vykrádat a předělávat k obrazu svému zvyky a duchy
jiných. Jinak náš vlastní posvátný strom života bude mít
jen nahnilé a nezdravé kořeny. Ač nám se bude zdát stále
zdraví a zelený, bude zatím pomalu umírat...